Licznik odwiedzin

594246
Dziś
Wczoraj
Miesiąc
64
107
6059


Archiwum

dzien kiszenia

DZIEŃ KISZENIA KAPUSTY

 

Wielki rwetes dziś u Basi, bo kapustę Basia kwasi.

Szatkownica poszła w taniec.. To ci będzie szatkowanie!

Rach, ciach, ciach, obereczka- już kapusty pełna beczka!”

 

Taka piosenka towarzyszyła nam w Dniu kiszenia kapusty. Głównym punktem naszego święta było samo KISZENIE KAPUSTY. Ciocia Marysia dostarczyła nam wcześniej już poszatkowaną kapustę. Przedszkolaki z małą pomocą cioć z przedszkola dodały do kapusty  przyprawy, sól oraz marchewkę, którą wcześniej samodzielnie starły na tarce. Potem ubijały kapustę drewnianą pałką w wiaderku.  Dzięki temu wszyscy poznaliśmy proces kiszenia kapusty domowym sposobem. Oglądaliśmy, smakowaliśmy i przez chwilę przenieśliśmy się w dawne lata polskiej tradycji ludowej. Było wiele radosnych zabaw, wspólnych pląsów i śpiewania. Mogliśmy tez popisać się wiedzą na temat kapusty i innych warzyw, podczas rozwiązywania quizów i zagadek. Poprzez pokaz, zabawę, doświadczanie, dzieci mają świadomość konieczności spożywania, warzyw i ich przetworów. To już kolejne nasze święto poświęcone zdrowemu żywieniu .