górnik

02 GRU SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM

4 grudnia swoje święto  obchodzą górnicy oraz  wszystkie Barbary. W przedszkolu mamy Barbary ale nigdy nie gościliśmy prawdziwego GÓRNIKA, do dziś … bowiem           2 grudnia odwiedził nas prawdziwy Górnik, w stroju galowym z pięknym pióropuszem przy czapce. Pan Józiu przyjechał do nas z Woli gdzie mieszka i gdzie pracował w kopalni „Piast” ( obecnie jest już na emeryturze). Nasz Górnik opowiedział dzieciom o trudach i niebezpiecznej pracy górników, ich zwyczajach i formach obchodzenia święta „Barbórki”.  Jak nakazuje tradycja, górnicy w swoje święto ubierają się bardzo elegancko. Właśnie w takim stroju był ubrany p.Józef, towarzyszył mu p. Wiesiu, który miał na sobie ubrany strój, w którym górnicy pracują pod ziemią. Dzieci mogły również pooglądać różne elementy sprzętu potrzebnego górnikom. Każdy chętny przedszkolak, mógł przymierzyć górnicze czako (czapka z pióropuszem) oraz   kask ze światełkiem.  Nasi goście, po części oficjalnej, odpowiadali na niejednokrotnie „dziwne” pytania  z uśmiechem, można było zaobserwować, że wspaniale się z dziećmi bawili.

Przedszkolaki złożyły życzenia oraz ofiarowały pamiątkową laurkę. Podziękowały w ten sposób za przybycie oraz słodziutkie cukierki, którymi obdarował  nas pan górnik. Było bardzo ciekawie i wesoło. Cieszymy się, że górnik nas odwiedził. Dziękujemy za przybycie i życzymy dużo zdrowia.

A wszystkim górnikom spokojnego i bezpiecznego fedrunku.

Szczęść Boże.