wielkano

,,Pisanki, kraszanki, skarby wielkanocne

Pięknie ozdobione, ale niezbyt mocne

Pisanki, kraszanki całe w ornamentach

Uświetniły nasze Wielkanocne święta”

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi w naszym przedszkolu dzieci z grup popołudniowych  z pomocą swoich cioć – Jadzi i Kingi przybliżyły nam tradycje i zwyczaje Wielkanocne. Święta Wielkanocne obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa są dla większości Polaków najważniejszymi świętami w roku. Rodzice, zaproszeni goście, przedszkolaki – wszyscy, podczas uroczystego występu dowiedzieli się, dlaczego tak ważne jest święcenie pokarmów przynoszonych do kościoła w kolorowych, ozdobionych koszyczkach, co oznacza zwyczaj chodzenia z zielonym ,,gaikiem”. W wielkanocne święta, jest tradycja stara, by w drugi dzień świąt  ,,dyngusa odprawiać”. Także podczas naszych ,,Tradycji ” w przedszkolu nie zabrakło polewania wodą, a każdy oblany przyjął to z uśmiechem. Mali artyści w pięknych,  strojach recytując i śpiewając przenieśli nas w radosny, świąteczny klimat. Po występie ciocia Madzia złożyła zebranym świąteczne życzenia. Dzieliliśmy się jajeczkiem i próbowaliśmy świątecznych smakołyków.

Nagrody za wspaniałe kartki świąteczne wręczone. Wszystkim gratulujemy. Karteczki przepiękne, kolorowe i bardzo pomysłowe.

Gratulujemy również przedszkolakom, którzy wzięli udział w konkursie wielkanocnym organizowanym przez Przedszkole Językowe z Rabki Zdroju, "Symbole świat wielkanocnych"

Nasze Przedszkolaki w Muzeum "Górali i Zbójników"

W marcu odwiedziliśmy muzeum "Górali i Zbójników" . To wyjątkowe miejsce, gdzie oprócz tradycyjnego zwiedzania bogatej ekspozycji etnograficznej czeka wiele interaktywnych i multimedialnych atrakcji. Na niewielkim terenie zobaczyć można m.in. Dom pod Trzema Madonnami – chałupę wpisaną do rejestru zabytków z unikalnymi kasetonami z malarstwem na szkle, zamek zbójnictwa, szałas pasterski, kapliczki i górską dzwonniczkę. Można spróbować dawnych codziennych czynności w tym spania na sianie, prania na tarze, deptania kapusty. W pracowni działającej przy Muzeum każdy może samodzielnie przygotować pamiątkę regionalną lub spróbować swoich sił w rozwijającym wyobraźnię malarstwie na szkle lub jak to robiły nasze przedszkolaki ozdabiać drewniane zajączki i kurczątka.