mukowiscydoza

W ramach obchodów Dnia wiatraczka nasze przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu z panem Mirosławem Wójciak z Fundacji „Oddech życia” . Podczas spotkania dzieci „poznały” Grzesia , chorego na mukowiscydozę. Pan Mirek poprzez pokaz slajdów w dostępny dla naszych maluszków opowiedział o codzienny życiu dziecka chorującego na te właśnie chorobę.

Światowy Dzień wiatraczka

Nasze przedszkolaki wzięły udział w obchodach I Ogólnopolskiego Dnia Wiatraczka dla słonych dzieci - dnia szacunku, zrozumienia i życzliwości dla dzieci, ale także dorosłych dotkniętych genetyczną chorobą - mukowiscydozą.

Dzień  21 listopada  jest szczególny i wyjątkowy, co roku w krajach Europejskich obchodzony jest jako Europejski Dzień Świadomości Mukowiscydozy, a w kilku krajach celebrowany jest w postaci Dnia Wiatraczka, w Czechach jako Větrníkový Den, na Słowacji jako Dzień Słonych Wiatraczków.

W tym dniu w  przedszkolach i szkołach w całej Polsce rozmawiamy o szacunku i tolerancji, o zrozumieniu dla genetycznej choroby jaką jest mukowiscydoza. Rozmawiamy o ludziach z mukowiscydozą, o tym że nie różnią się od innych sercem i duszą, a zmiany genetyczne nie mogą być powodem do dyskryminacji, wyśmiewania w szkole czy w otoczeniu.