spotopłatkowe

Nasze spotkanie opłatkowe

22 grudnia wszyscy spotkaliśmy się  " przy żłóbeczku" dzieci, ciocie oraz  przybyli rodzice. Nasze przedszkolaki należące do przedszkolnego zespołu góralskiego „Kierpcusie” przygotowały góralskie jasełka. Były aniołki, gaździnki, pastuszkowie, Maryja i Józef, nie mogło zabraknąć Heroda, diabełka i śmierci. Przygotowując góralskie Jasełka, przyświeca nam idea wzmacniania więzi rodzinnych oraz kultywowanie tradycji , zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Staramy się szerzyć kulturę góralską wśród naszych wychowanków.

Po występach było wspólne łamanie się opłatkiem, życzenia, pyszny barszczyk i miła , ciepła atmosfera

W Oczekiwaniu Na Święta Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia to czas najpiękniejszy, pełen radości i wzruszeń. Poprzedzony intensywnymi przygotowaniami. Również w naszym przedszkolu już na początku grudnia rozpoczęliśmy przygotowania do tego niezwykłego wydarzenia.

Poprzez realizację tematyki kompleksowej związanej ze Świętami Bożego Narodzenia dzieci pogłębiają swoją wiedzę na temat obyczajów i tradycji bożonarodzeniowych. Głównym motywem zajęć jest Mikołaj, choinka, prezenty. Wymienione symbole zbliżających się świąt to także  przewodnie motywy prac plastycznych naszych przedszkolaków. Ponadto, dzieci z zapałem i dużym zaangażowaniem wykonują różne ozdoby, które zawieszą na świątecznym drzewku. Dzieci chętnie śpiewają kolędy, pastorałki oraz piosenki o tematyce zimowo-świątecznej.

Uczestniczyły w czynnym spotkaniu z p.Alicją Starmach i samodzielnie przygotowały prześliczne karteczki świąteczne dla swoich bliskich – i tu pragniemy gorąco podziękować p.Ali za czas, który nam poświęciła i piękne karteczki, które z dziećmi w przedszkolu zrobiła.

Przedszkolaki piekły także pierniczki świąteczne, same wałkowały ciasto, same wycinały formy a potem same pięknie przystrajały…. Och, święta pachniały w całym przedszkolu. A nad tymi pracami z pierniczkami czuwała p. Bogusia Dubiel- pani Bogusiu bardzo, bardzo Dziękujemy!!!!

„Żeby zdrowe żeby mieć trzeba tylko chcieć”

W grudniu odwiedziła nas  pani Ewa Jurzak – pomoc dentystyczna,  która opowiedziała, co należy robić, aby mieć piękne, zdrowe zęby: jak należy się odżywiać, jak dbać o higienę jamy ustnej i zębów, kiedy odwiedzić gabinet stomatologiczny i dlaczego nie należy bać się dentysty. Pani Ewa pokazała dzieciom model uzębienia, na którym zademonstrowała dokładny sposób czyszczenia zębów.      Dzieci za cenne wiadomości oraz miłe spotkanie podziękowały własnoręcznie przygotowaną karteczką świąteczną, dziękując i życzą c zdrowych , wesołych świąt Bożego Narodzenia.

Zabiegi higieniczne to sprawa dla dorosłych całkiem zwyczajna, ale dla młodego człowieka to szereg trudności do pokonania i wyuczenia. Dbałość o higienę osobistą, profilaktyka chorób oraz czystość jamy ustnej to tematy do których należy wracać bardzo często aby wyrobić u przedszkolaków prawidłowe nawyki.