zubrzyca

22 MAJ 2014 r. Jeżyki w Zubrzycy Górnej
22 maja 2014r. nasze maluszki wyruszyły na pierwszą swoją autokarową wycieczkę krajoznawczą. Celem podróży była Zubrzyca Górna, w której mieści się Orawski Park Etnograficzny.
Podróż autokarem przebiegała w radosnej i ekscytującej atmosferze. Po dotarciu na miejsce mali podróżnicy mogli podziwiać orawski skansen - drewniane, wiejskie chaty, niewielki kościółek, pasiekę oraz budynki gospodarskie i inne zabudowania.
Kolejnym etapem wycieczki były zajęcia edukacyjne "Od ziarenka do chleba". Pani przewodnik opowiedziała dzieciom historię powstawania chleba oraz zapoznała z wieloma zwyczajami (przesądami) związanymi z jego wypiekiem.

Następnie przedszkolaki udały się do stodoły, gdzie uczestniczyły w przygotowaniu zboża na mąkę: młóciły zboże cepami, przesiewały je przez sito.Po powrocie do izby zabrano się do mielenia zboża przy pomocy żaren. Dzieci także próbowały z jęczmienia zrobić kaszę przy użyciu kamienia. Te czynności wymagały od przedszkolaków dużo sprytu i siły.
Następnie gospodyni zaprosiła dzieci do wyrabiania moskolików. Gotowe moskoliki gospodyni kładła na blachach rozpalonego pieca, żeby się upiekły. Moskoliki były pachnące i bardzo apetyczne, a najlepiej smakowały ze zbożową kawą i mlekiem. Po wspaniałej uczcie maluszki udały się na plac i tu dopiero była zabawa… połączona z pieczeniem kiełbaski mniam,mniam!
Droga powrotna minęła szybko, w atmosferze wrażeń i opowiadań, którymi dzieliły się przedszkolaki. Oby ta wycieczka nauczyła dzieci szacunku do chleba oraz do ludzi, którzy przyczyniają się do jego powstania.